Słowo klimat odnoszące się do warunków pogodowych (temperatury oraz wilgotności) swoje początki datuje już na XVI wiek. Istnieje specjalna dziedzina określana mianem techniki klimatyzacyjnej. Jej zadaniem jest zapewnienie w danym pomieszczeniu utrzymania odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Technika klimatyzacyjna określa klimat jako ogół zjawisk meteorologicznych. Pojęcie klimatu może zostać rozdzielone na dwie podkategorie:
  • Klimat zewnętrzny
  • Klimat pomieszczenia

Te dwa pojęcia wiążą się ze sobą, jeśli bezpośrednie bądź rozproszone promieniowanie, prędkość oraz kierunek wiatru, temperatura i skład powietrza zewnętrznego wpływają na klimat pomieszczenia. Skoro zadaniem techniki klimatyzacyjnej jest utrzymanie danego klimatu pomieszczeń, musi ona wykorzystać najlepszą technologię, by sprostać temu zadaniu. Odpowiedzią na to wyzwanie jest klimatyzacja do domu. Pozwala ona zapewnić jego mieszkańcom dobre samopoczucie, za czym idzie komfort psychiczny i fizyczny. Jak wskazują badania, ludzki organizm podczas wykonywania lekkiej pracy oraz w stanie spoczynku dobrze prosperuje w zakresach temperatur wynoszących:

  • +20̊C do +22̊C zimą,
  • +23̊C do +25̊C latem.
Przy czym wilgotność względna wynosić powinna 0d 40% do 60%. Jeśli te warunki nie są zapewnione wpływa to między innymi na zmniejszenie wydajności, trudności w oddychaniu oraz zmęczenie. Różnego rodzaju klimatyzatory potrafią przetransformować pomieszczenia mieszkalne z gorących, dusznych puszek na miejsca pełnego odpoczynku i relaksu. Klimatyzacja do domu przy wciąż ocieplającym się klimacie jest wspaniałym rozwiązaniem dla każdej osoby ceniącej sobie komfort życia swojego i swojej rodziny.

Klimatyzatory bowiem nie tylko zajmują się wymianą powietrza, ale również kształtują jego podstawowe parametry. Wykonują one do czterech funkcji, mianowicie zajmują się filtracją, osuszaniem, chłodzeniem oraz ogrzewaniem. Dawniej klimatyzatory zarezerwowane były tylko dla pomieszczeń biurowych lepszych firm bądź osób prywatnych posiadających dużą zasobność portfela. Jednak z biegiem lat uległo to zmianie – klimatyzacja do domu stała się jednym z podstawowych wyposażeń budynków i mieszkań.

Współczesny rynek może popisać się bogatą ofertą w skład której wchodzą różnego rodzaju klimatyzatory. Posiadają one nie tylko odmienną markę i wygląd ale również różną wydajność i zastosowanie. Poniżej pragniemy przedstawić krótką charakterystykę klimatyzatorów.

Na wstępie należałoby wyjaśnić podział klimatyzatorów ze względu na ich budowę. Wyróżniamy:

  • Monoblokowe klimatyzatory typu kompakt. Stosowane są one w miejscach, w których ilość miejsca w pomieszczeniu jest ograniczona. To klimatyzatory składające się z pojedynczej jednostki. W urządzeniu tego typu jedna obudowa mieści dwa wymienniki ciepła – parownik oraz skraplacz. Są to najprostsze klimatyzatory pracujące w zmieniającym się cyklu pracy.

  • Dwuczęściowe klimatyzatory typu split. W tego typu urządzeniach sprężarka montowana jest na zewnątrz natomiast parownik znajduje się w pomieszczeniu. Połączenie jednostek roboczych może odbywać się systemem hydraulicznym bądź układem sterującym.

  • Klimatyzatory typu multi-split. Budowa tych urządzeń jest zbliżona do budowy klimatyzatorów typu split z tą różnicą, iż jednostka zewnętrzna może mieć podłączonych wiele jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie istotnie zmniejsza koszty zakupu klimatyzatora. Sterowanie pracą klimatyzatorów tego typu może odbywać się przy użyciu pilotów (osobny pilot do każdego parownika).

Dalsza klasyfikacja klimatyzatorów oparta jest na podstawie rozwiązań montażowych:


ŚCIENNE
Jest to najbardziej popularna, więc i najszersza grupa klimatyzatorów. Są to jednostki typu split. W zależności od producenta ich moce wahają się od 1,5 do 14kW. Klimatyzatory ścienne swą atrakcyjność zawdzięczają przede wszystkim zestawieniu niewielkich rozmiarów, zadowalającej wydajności i bezgłośnej pracy. Jak sama nazwa wskazuje klimatyzatory ścienne montowane są na ścianach. Instaluje się je w odległości od 10 do 30cm od sufitu. Są to urządzenia posiadające bardzo rozbudowaną automatykę. Steruje się je za pośrednictwem zdalnego pilota. Oprócz estetyki i konkurencyjnej ceny klimatyzatory ścienne wyróżnia fakt, iż można je umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu. Ładne, praktyczne, ale ciche sprawiają że zapominamy o ich istnieniu. Świetnie sprawdzają się jako klimatyzacja do domu.
KASETONOWE
Klimatyzatory kasetonowe również zaliczają się do grupy jednostek typu split. Montuje się je w stropie podwieszanym, przy czym przestrzeń między stropowa powinna wynosić minimum 30cm. Takie rozwiązanie umożliwia równomierne rozchodzenie się powietrza co pozwala na dowolną lokalizację jednostki wewnętrznej. Rozprowadzane wzdłuż sufitu powietrze łagodnie opada po ścianach ku dołowi. Klimatyzatory kasetonowe osiągają moce od 4 do 13kW. Zakończone są panelem dekoracyjnym, co pozwala na zastosowanie ich w salonach, punktach usługowych bądź pomieszczeniach biurowych. Efekt estetyczny jest co najmniej zadowalający. 
KANAŁOWE
Kolejne klimatyzatory z grupy jednostek typu split to klimatyzatory kanałowe. Montowane są nad stropami podwieszanymi z wykorzystaniem sąsiadujących pomieszczeń. Klimatyzatory kanałowe umożliwiają w ten sposób centralną dystrybucję powietrza do kilku pomieszczeń poprzez system kanałów nawiewnych oraz wywiewnych. Moce tych urządzeń wahają się od 4,5 do 17kW. Nawiewane do pomieszczeń powietrze musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami, które powinny być takie same dla każdego z nich. Temperatura powietrza ustawiana jest przez klimatyzatory kanałowe jako średnia temperatur ze wszystkich klimatyzowanych pomieszczeń. Nie ma więc potrzeby sterowania klimatyzatorem osobno dla każdego lokum. Klimatyzatory kanałowe rozprowadzają powietrze równomiernie i z dużą dokładnością. 
PODŁOGOWE
Do grupy jednostek typu split zaliczają się również klimatyzatory podłogowe. Instaluje się je zazwyczaj we wnękach podokiennych, na ścianach przy podłodze i na strychach. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wykonaniu tacy skroplin. Klimatyzatory podłogowe pod względem konstrukcji wyglądem przypominają nowoczesny grzejnik, nie przykuwają więc większej uwagi i mogą zostać zamontowane w dowolnym miejscu. Staje się to niezwykle pomocne, gdy inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane w konkretnym obszarze. Użycie klimatyzatorów podłogowych jest więc atrakcyjne również pod względem estetycznym – zamontowane w mało widocznym miejscu nie psuje ogólnego wyglądu pomieszczeń. Klimatyzatory podłogowe mają moce od 2 do 12kW.
SUFITOWE
Ostatnimi urządzeniami typu split jakie pragniemy opisać są klimatyzatory sufitowe. Instaluje je się bezpośrednio do konstrukcji stropu, choć można także zamontować klimatyzatory sufitowe do przytwierdzonej do ściany konstrukcji nośnej. Osiągają one tak jak klimatyzatory podłogowe moc w zakresie od 2 do12kW. Zostały one skonstruowane tak, by powietrze pod sufitem przemieszczało się szybko, po czym zwolniło i równomiernie rozeszło się po całym pomieszczeniu. Stanowi to cechę wyróżniającą klimatyzatory sufitowe od pozostałych modeli klimatyzatorów. Szybkie rozprowadzanie powietrza tuż pod płaszczyzna sufitu jest idealnym rozwiązaniem dla wysokich pomieszczeń. Nie muszą bowiem górne części lokalu być tak precyzyjnie chłodzone lub nagrzewane jak jego niższe partie. Dodatkowo rozwiązanie zastosowane w klimatyzatorach sufitowych eliminuje zjawisko „przeciągów”.
WIELOKROTNE (MULTI)
Klimatyzatory Multisplit ma budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka parowników, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. Pracą tego typu klimatyzacji można sterować za pomocą pilotów – do każdej części wewnętrznej parownika jest osobny pilot. Dużą zaletą multisplitów jest to, że tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu parowników, co zmniejsza koszty zakupu klimatyzatora.

OKIENNE

Klimatyzatory okienne należą do najmniej popularnej grupy klimatyzatorów. Składają się na to dwie główne przyczyny:

  • Mało atrakcyjny wygląd.

  • Większy hałas w porównaniu do jednostek typu split.

Dodatkowo mają one słabo rozwinięte funkcje oraz wymagają zajęcia dużej części lub całości okna bądź wykucia w ścianie znacznego otworu.

Większy hałas spowodowany jest umieszczeniem razem w jednej obudowie parownika i skraplacza. Przekonują jednak do siebie niską ceną, łatwością montażu – można go bez problemu wykonać samodzielnie – oraz nieskomplikowaną obsługą.


PRZENOŚNE

Klimatyzatory przenośne wnoszą ze sobą duży komfort użytkowania. Nie wymagają bowiem skomplikowanej instalacji czy też wykonywania żadnych przeróbek w pomieszczeniach. Kiedy jest to potrzebne przynosimy klimatyzator w wybrane miejsce i korzystamy z jego kojących funkcji, natomiast kiedy go nie potrzebujemy możemy go bez problemu z powrotem schować. Mobilny modle przemieścimy na kółkach w każde miejsce. Świetnie sprawdzają się jako klimatyzacja do domu do różnych pomieszczeń. Klimatyzatory przenośne posiadają niewielkie gabaryty, a przy tym są wydajne i proste w obsłudze. Wszystkie funkcje szybko ustawimy poprzez panel lub przy użyciu pilota. Jedynym warunkiem ich sprawnego działania jest obecność w klimatyzowanym pomieszczeniu okna. Przez niego bowiem należy przełożyć rurę harmonijkową o średnicy 10-15cm i długości 150-180cm. Służy ona do wyprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczeń.

  • Przykład dużej instalacji klimatyzacyjnej ok 2,5 MW mocy chłodniczej. Zewnętrzna jednostka.