- Klimat zewnętrzny
- Klimat pomieszczenia
Te dwa pojęcia wiążą się ze sobą, jeśli bezpośrednie bądź rozproszone promieniowanie, prędkość oraz kierunek wiatru, temperatura i skład powietrza zewnętrznego wpływają na klimat pomieszczenia. Skoro zadaniem techniki klimatyzacyjnej jest utrzymanie danego klimatu pomieszczeń, musi ona wykorzystać najlepszą technologię, by sprostać temu zadaniu. Odpowiedzią na to wyzwanie jest klimatyzacja do domu. Pozwala ona zapewnić jego mieszkańcom dobre samopoczucie, za czym idzie komfort psychiczny i fizyczny. Jak wskazują badania, ludzki organizm podczas wykonywania lekkiej pracy oraz w stanie spoczynku dobrze prosperuje w zakresach temperatur wynoszących:
- +20̊C do +22̊C zimą,
- +23̊C do +25̊C latem.
Klimatyzatory bowiem nie tylko zajmują się wymianą powietrza, ale również kształtują jego podstawowe parametry. Wykonują one do czterech funkcji, mianowicie zajmują się filtracją, osuszaniem, chłodzeniem oraz ogrzewaniem. Dawniej klimatyzatory zarezerwowane były tylko dla pomieszczeń biurowych lepszych firm bądź osób prywatnych posiadających dużą zasobność portfela. Jednak z biegiem lat uległo to zmianie – klimatyzacja do domu stała się jednym z podstawowych wyposażeń budynków i mieszkań.
Współczesny rynek może popisać się bogatą ofertą w skład której wchodzą różnego rodzaju klimatyzatory. Posiadają one nie tylko odmienną markę i wygląd ale również różną wydajność i zastosowanie. Poniżej pragniemy przedstawić krótką charakterystykę klimatyzatorów.
Na wstępie należałoby wyjaśnić podział klimatyzatorów ze względu na ich budowę. Wyróżniamy:
-
Monoblokowe klimatyzatory typu kompakt. Stosowane są one w miejscach, w których ilość miejsca w pomieszczeniu jest ograniczona. To klimatyzatory składające się z pojedynczej jednostki. W urządzeniu tego typu jedna obudowa mieści dwa wymienniki ciepła – parownik oraz skraplacz. Są to najprostsze klimatyzatory pracujące w zmieniającym się cyklu pracy.
-
Dwuczęściowe klimatyzatory typu split. W tego typu urządzeniach sprężarka montowana jest na zewnątrz natomiast parownik znajduje się w pomieszczeniu. Połączenie jednostek roboczych może odbywać się systemem hydraulicznym bądź układem sterującym.
-
Klimatyzatory typu multi-split. Budowa tych urządzeń jest zbliżona do budowy klimatyzatorów typu split z tą różnicą, iż jednostka zewnętrzna może mieć podłączonych wiele jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie istotnie zmniejsza koszty zakupu klimatyzatora. Sterowanie pracą klimatyzatorów tego typu może odbywać się przy użyciu pilotów (osobny pilot do każdego parownika).
Dalsza klasyfikacja klimatyzatorów oparta jest na podstawie rozwiązań montażowych:
ŚCIENNE
Klimatyzatory Multisplit ma budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka parowników, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. Pracą tego typu klimatyzacji można sterować za pomocą pilotów – do każdej części wewnętrznej parownika jest osobny pilot. Dużą zaletą multisplitów jest to, że tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu parowników, co zmniejsza koszty zakupu klimatyzatora.
OKIENNE
Klimatyzatory okienne należą do najmniej popularnej grupy klimatyzatorów. Składają się na to dwie główne przyczyny:
-
Mało atrakcyjny wygląd.
-
Większy hałas w porównaniu do jednostek typu split.
Dodatkowo mają one słabo rozwinięte funkcje oraz wymagają zajęcia dużej części lub całości okna bądź wykucia w ścianie znacznego otworu.
Większy hałas spowodowany jest umieszczeniem razem w jednej obudowie parownika i skraplacza. Przekonują jednak do siebie niską ceną, łatwością montażu – można go bez problemu wykonać samodzielnie – oraz nieskomplikowaną obsługą.
PRZENOŚNE
Klimatyzatory przenośne wnoszą ze sobą duży komfort użytkowania. Nie wymagają bowiem skomplikowanej instalacji czy też wykonywania żadnych przeróbek w pomieszczeniach. Kiedy jest to potrzebne przynosimy klimatyzator w wybrane miejsce i korzystamy z jego kojących funkcji, natomiast kiedy go nie potrzebujemy możemy go bez problemu z powrotem schować. Mobilny modle przemieścimy na kółkach w każde miejsce. Świetnie sprawdzają się jako klimatyzacja do domu do różnych pomieszczeń. Klimatyzatory przenośne posiadają niewielkie gabaryty, a przy tym są wydajne i proste w obsłudze. Wszystkie funkcje szybko ustawimy poprzez panel lub przy użyciu pilota. Jedynym warunkiem ich sprawnego działania jest obecność w klimatyzowanym pomieszczeniu okna. Przez niego bowiem należy przełożyć rurę harmonijkową o średnicy 10-15cm i długości 150-180cm. Służy ona do wyprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczeń.
-
Przykład dużej instalacji klimatyzacyjnej ok 2,5 MW mocy chłodniczej. Zewnętrzna jednostka.